Jak probíhá koordinace svatebního dne?

Tušíte, co vše je potřeba zařídit ve svatební den? V dnešním článku se rozpovídáme o tom, jak vypadá svatební den očima koordinátorů.


Pro nás koordinátory je svatební den rozdělen do dvou částí. Nejprve část příprav a pak samotná svatba. Svatební místo velmi často připravujeme a zdobíme den předem, a to většinou u míst, kde si v podstatě pronajímáte prázdný prostor a vše je potřeba dovézt, postavit stan, nábytek, připravit zázemí pro catering, a to by se zkrátka ve svatební den nestíhalo. Na místo také často přijíždí floristka a část výzdoby si připraví předem.


"Velmi často také nabízíme svatebčanům, kteří půjdou v průvodu, aby si zkusili obřad nanečisto. To se nám velmi osvědčilo, protože jsou pak rodiče, družičky i samotní snoubenci jistější a méně nervózní. Zkrátka každý ví, kam se má postavit a co má čekat."

Ve svatební den přijíždíme na místo svatby několik hodin před jejím začátkem. Pokud je už na místě nevěsta s ženichem, potkáme se s nimi, ujistíme, že přípravy probíhají v pořádku a pustíme se do práce. S floristkou si předáme informace, v jakých místech bude probíhat obřad kvůli umístění slavobrány, židlí a dekorací. Poté na tom s týmem začnou pracovat. Nakonec doladíme seřazení židlí, zkontrolujeme, zda je správně připraven zasedací pořádek a snubní prsteny.

Současně na místo přijíždí většinou zvukař kapely nebo DJ (pokud není ozvučení obřadu zajištěno správcem areálu), se kterým odzkoušíme ozvučení a zkontrolujeme si pořadí skladeb na obřad.


Zároveň také probíhá výzdoba místa hostiny, tedy pokud je svatba na jednom místě. Pokud to tak není, logistika je mnohem náročnější, přípravy probíhají na dvou místech a je k tomu potřeba více personálu. Při výzdobě svatební hostiny nejprve zkontrolujeme počet židlí a jejich rozmístění. S floristkou si projdeme styling stolů a na konec rozmístíme jmenovky a překontrolujeme zasedací pořádek.


V dnešní době jsou také velmi populární různé koutky, ať už sladký koutek, pánský koutek, dětský koutek nebo relaxační zóna, těm se věnujeme hned vzápětí. Sladký koutek se musí před začátkem obřadu nastylovat a následně uklidit do lednice.

Jakmile je místo hostiny vyzdobené, zaběhnu uklidnit nevěstu, donesu jí kytici a rozdám kytice a korsáže svatebčanům. Od snoubenců a svědků je také potřeba vybrat osobní doklady a předat je oddávajícímu, se kterým si upřesníme průběh obřadu. Jakmile se blíží čas příjezdu hostů, čekáme s kolegyní u brány a hosty přivítáme welcome drinkem. Rozdáme jim myrty a vysvětlíme, jak bude obřad probíhat. Vybídneme k prohlídce místa a jelikož mají hosté plné ruce svatebních darů, rovnou jim ukážeme, kam mohou dary odložit.

Jakmile je čas k obřadu hosty usadíme. Ubírám se zpět za nevěstou a ženichem, které uklidním, že je vše připraveno a můžeme začít. Seřadím svatební průvod, a když jsou všichni na místě, dám pokyn zvukaři a oddávajícímu, že obřad může začít. Průběh obřadu sleduje moje kolegyně a já jdu zkontrolovat přípravu hostiny. S manažerem restaurace domluvím rozlití přípitků, slavnostní přivítání novomanželů a tradice, které s novomanželi předem domluvím (např. rozbíjení talíře).


Po obřadu proběhne přípitek a výše zmíněné tradice. Následně vybídneme hosty, aby se přemístili ke slavnostnímu obědu. Pokud hosté potřebují, pomůžeme jim nalézt jejich místo k sezení. Jakmile jsou všichni usazeni, přichází na řadu proslovy svědků či rodičů novomanželů, kterým předám mikrofon. Po skončení proslovů, pustíme lehký hudební podkres a dám pokyn cateringu k servírování polévky.

Samozřejmě každá svatba je jiná, někde probíhá slavnostní oběd ještě před obřadem, někdy se také můžeme setkat s tím, že svatba začíná až odpoledním rautem. Společné focení tak může proběhnout po obřadu nebo až po hostině.


Focení jistě zabere nějaký čas, proto se snoubenci během plánování připravujeme seznam, jak by mělo focení probíhat. Zabráníme tak vzniku hluchých míst, kdy svatebčané neví, kdo se kdy má jít fotit. Hosté se mezitím rozplynou po areálu, většinou využijí pánský nebo relaxační koutek a nabírají síly na večerní párty.

Pokud novomanželé odjíždí na společné focení mimo areál, připravujeme pro hosty doprovodný program. Ten nesmí být nucený, a proto je čistě na hostech, zda se zapojí. Nabízíme proto zapůjčení Instaxu. Hosté se tak mohou fotit do fotoknihy, kam novomanželům napíší vzkaz nebo nějakou radu. V letních měsících také nabízíme možnost rolované zmrzliny, kde si hosté mohou namíchat svou vlastní zmrzlinu.


V momentě, kdy se novomanželé vracejí z focení a je dort připraven ke krájení, poprosíme hosty, aby věnovali pozornost této aktivitě a zároveň vysvětlíme novomanželům, jak mají dort zakrojit. První porci nakrojí novomanželé a následně se toho ujme personál.

Krájením dortu je obvykle formální část svatby ukončena a začíná párty. Tu většinou zahajují sami novomanželé 1. tancem a otevřou tak taneční parket. Nejdříve je proto třeba s DJem nebo kapelou zkontrolovat, zda je skladba připravená. Po prvním tanci pokračují tance s rodiči a postupně vybízíme další hosty na taneční parket. V přestávkách kapely nebo DJ připravujeme ve spolupráci s novomanželi zábavné hry.


Hosté se baví, tančí a my se soustředíme na další naplánované aktivity, jako jsou např. házení kyticí, různá vystoupení, dětské koutky, fotokoutky atd. Každá svatba je jiná a má svůj specifický program. Obvyklé bývají i různé prezentace připravené hosty nebo novomanželi, překvapení apod.

Ve večerních hodinách dohlédneme na přípravu večerního občerstvení (raut nebo grilování). Před naším odchodem zkontroluji stav účtu a proberu to s novomanželi, odnesu jim svatební dary na pokoj a mezitím kolegyně připraví výslužky. Pak už je čas se rozloučit s hosty a novomanželi a těšit se z dobře vykonané práce.


Obvykle svatbu koordinujeme ve dvou, myslím, že v jedné osobě se to nedá plnohodnotně zvládat. Když se jedná o větší svatbu, nebo je logisticky náročná, býváme i ve třech.


Během svatebního dne má naše práce několik poloh. Kontrola a komunikace s dodavateli, kterým zároveň i platíme. Moderování svatby, kdy vítáme hosty, oznamujeme jednotlivé události na svatbě a snažíme se o rozvíření dobré zábavy. V neposlední řadě asistence novomanželům, kterým jsme po celou dobu při ruce a provázíme je jednotlivými body svatby.


Doufám, že jsem Vám naši práci přiblížila a článek se Vám líbil. Budu moc ráda, pokud se pro naše služby rozhodnete a my se tak budeme moci těšit na viděnou.


Za tým PR Dekor,

Klára

10 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
  • Facebook
  • Instagram