Nejčastější chyby očima svatebčanů a profesionálního koordinátora

Sami jste určitě někdy byli hosté na svatbě, kde jste si povšimli nějakých drobných nedostatků a nebo přímo věcí, které negativně ovlivnili Váš celkový dojem z daného svatebního dne. Tyto zkušenosti jsou k nezaplacení, pokud je totiž budete mít na paměti i při organizaci Vaší vlastní svatby, budete mít solidně našlápnuto k ke svatbě snů, jak pro Vás, tak i Vaše okolí.


V tomto článku jsme se zaměřily na nejpodstatnější chyby, kterých se budoucí manželský pár při organizaci svého svatebního dne dopouští. Jedná se o stručný a jasný výčet, utvořený na základě názorů svatebních hostů, doplněný o pohled profesionálních koordinátorek.Očima svatebčanů


Vybraly jsme pro Vás 5 nejzávažnějších chyb, kterých pokud se dopustíte, štítek s jejich titulem si Vaše svatba ponese navždy. Je třeba mít na paměti, že negativní zkušenost je až dvanáctkrát silnější, než jakákoliv pozitivní. Nepodceňte tedy svatební organizaci a pokud nemáte profesionální koordinátorku a s čímkoliv, co je organizačního rázu, váháte, zkuste se vžít do role svatebčana. Představte si, jak by Vás jednotlivá varianta řešení uspokojila jako hosta. Určitě pak dojdete ke správnému řešení. A teď už ke slibovanému seznamu:

1. Odlišné místo pro obřad i hlavní svatební dění

Nic nedokáže hned na začátku svatebního dne otrávit více, než když se musíte přemisťovat z bodu A do bodu B. Představte si skutečný scénář. Horko, 32 stupňů, žádné místo k sezení, takže nohy oteklé ještě před obřadem, minimum stromů, které by stínily peroucímu slunci, žádné občerstvení, svatební obřad se zpožděním, jelikož četné procento hostů cestou zabloudilo. A důvod? Svatební obřad se odehrává 50 km od bydliště a zejména místa, kde hostina a hlavní svatební program. Ke slavnostní tabuli se člověk dostane asi po 4 hodinách bez jídla a pití. Pro nezvané na hostinu platí až odpolední program s rautem. Je pro Vás tato představa hrůzostrašná natolik, že raději ještě jednou vše zvážíte, abyste se takovému řešení obloukem vyhnuli? Pokud ano, nebudete litovat. Věřte totiž, že ti, co na tomto řešení jsou nejvíce biti, jsou právě Vaši hosté. Vám to tolik nevadí. Přes všechen ten adrenalin Vám nějaký čas přejíždění ani nepřijde, ba naopak. Možná jste za něj dokonce rádi. Žaludek máte na vodě, takže jíst se Vám stejně nechce a co se pití týče, tak vy jako hlavní aktéři máte jednodušší se k čemukoliv dostat, oproti ostýchavým hostům, kteří nechtějí být na obtíž a drží se až do mdlob. Nemluvě o tom, když celou tuto událost doplníte o nezajištěný transport. Opravdu nejpříjemnější a nejpohodlnější variantou se jeví uskutečnění všeho na jednom místě. A pokud máte za to, že s omezeným rozpočtem toto nepřipadá v úvahu, tak se mýlíte. Nebudete mít třeba svatbu na zámku, ale například ve dvoře u krásné venkovské stodoly. Ve finále to budete vy, kdo bude v současné době více "IN". Pozor, ale také na příliš velké svatební resorty. I pouhých 200 m prašnou cestou k místnímu rybníku, kde se odehrávají obřady, stačí na skutečné namíchnutí dámského osazenstva v podpatcích a světlých róbách. V takovém případě stačí malé info předem v podobě doporučení náhradní pohodlné obuvi na případný přechod. Problém vyřešen. Pak se může rozčilovat, kdo chce, jak chce, vy jste pro jejich pohodlí udělali maximum.

2. Neplacený alkohol

Nikdy nekončící téma. Zde Vám nebudeme radit, kterou konkrétní možnost zvolit, zdali dopřát alkohol v neomezeném množství nebo jen částečně. Spíše poradíme, jaké variantě se vyhnout obloukem. A to, alkohol jakéhokoliv druhu hostům nehradit vůbec. Zejména, pokud jste si nepřáli hmotné svatební dary, ale pouze finanční příspěvky. Dalo by se to dokonce považovat za velmi neslušné. A konkrétně tuhle nálepku Vám už nikdy nikdo nesundá.
3. Dlouhé čekání na svatební program (pozor na jeho střídmý obsah)

Jako host jsem tuto část svatebního dne vždy vnímala jako nejhorší. Zejména, pokud nejste součástí slavnostní tabule, čekáte o to déle, jelikož na svatební focení se novomanželský pár většinou vydává po hostině. Ujistěte se, že pro tyto chvíle máte nachystané nějaké vyžití (místní aktivity, zahradní piškvorky, svatební noviny apod.) a hlavně, ať mají hosté co pít a něco k zakousnutí. Pamatujte, hosté nesmí mít hlad! Dohlédněte, (Vaše koordinátorka či někdo pověřený) zdali je raut stále řádně doplňován a všeho je dostatek.

Co se svatebního programu jako takového týče, šetřete s tzv. vynucenou zábavou ve formě svatebních her. Jedna v klidu postačí a další si nechte v záloze pro případ kolísající nálady. Příliš mnoho her může některé hosty doslova otrávit.
4. Nedotažená hudební zábava

Asi největším faux pas je svatba bez jakékoliv hudební kulisy. Říkáte si, že s tímto se snad člověk ani nesetká? Divili byste se. Pokud uvažujete nad touto možností, tak pozor na Vaše rozjařené hosty, které už v jedenáct večer bude volat taneční parket v nejbližším klubu, do kterého si bez problému přivolají taxi. Bez hudby se událost, jakou je svatba, prostě pořádat nedá. Podobné fiasko bývá také vlastní aparatura s ovládáním na způsob: ,,kdo dřív přijde, ten dřív mele”. Každý si začne prosazovat jeho vlastní hudební styl, tlačit se k přepínači a ve výsledku daná píseň nikdy nehraje déle než půl minuty. To je snad potom už lepší, nevolit hudbu žádnou, než takovýto chaos. Každopádně společně s jídlem jsou to faktory, na základě kterých si Vaši hosté Vaši svatbu buď zamilují nebo naopak.

Volba živé kapely je asi ta největší paráda, kterou v této části plánování můžete udělat. Neberte ale hned první kapelu, která se za dobré peníze namane, jestliže neznáte jejich tvorbu. Zapátrejte po známých, poptejte se. Pokud máte koordinátorku, máte vyhráno, spolupracuje, s těmi nejlepšími za zvýhodněné ceny. Pokud dáváte přednost profesionálnímu DJ, který Vám daný den třeba i odmoderuje (když ne koordinátor), tak i toto je častá volba. Opět se nezapomeňte popídit po osobní tvorbě daného DJ. Nejlepší a nejčastější je kombinace živé kapely, která hraje pouze do určité hodiny a po jejím skončení nastupuje DJ, který hraje klidně do ranních hodin dle předešlé dohody.

5. Nerozdané výslužky

Poměrně často nevinná chybička, která s výsledným pozitivním dojmem dokáže řádně zacloumat. Je to vcelku pochopitelné, zábava je v plným proudu a hosté začínají odjíždět. Pokud Vás k jejich odjezdu někdo přivolá, tak si při loučení stejně nevzpomenete. Opět mějte někoho, kdo bude mít tento organizační bod na starosti.
Očima svatební koordinátorky

Nikomu nevnucujeme myšlenku, že bez svatebního koordinátora to nejde a že plánování svatby bez něj, je sebevražda. Nicméně v dnešní době nemá toto tvrzení daleko od pravdy. V současnosti je zkrátka takový bezpočet možností, stylů a jejich kombinací, že prostý amatér se v časovém presu nemá šanci v tomto koloběhu zorientovat. Nehledě na fakt, že dobrý koordinátor má vše v malíku, je rovněž vybaven kvalitním seznamem dodavatelů, kteří si umí se svatební parádou velmi hravě poradit.

Přesto, ani s koordinátorem po boku nečekejte dokonalou svatbu bez jediné chybičky. A to nás rovnou vede k první radě, která Vás, při jejím dodržení, odvrátí od první ze tří nejčastějších chyb.


1. Nečekejte perfektní událost

Když budete dopředu smířeni s tím, že se možná něco nepovede, budete v mnohem větší psychické pohodě. Samozřejmě, že svatební organizace pod palcem profesionálního koordinátora veškeré potenciální chyby eliminuje na naprosté minimum. Jde jen o Vaše duševní zdraví a recept na to, jak si ten Váš den maximálně užít. Pokud s nějakými výchylkami budete počítat již dopředu, budete o dost v menším stresu v případě, kdyby na ně náhodou opravdu došlo.

2. Udělejte si věci podle Vašich představ

Ani se nenadějete a záhy do Vašich plánů začnou mluvit ostatní. Ať už maminky, babičky, tetičky nebo kdokoliv jiný, sluší se vyslechnout jejich názor. Kolikrát jejich rady mohou být opravdu užitečné. Všeho ale s mírou! Nenechte si mluvit úplně do všeho a nedělejte rozhodnutí podle někoho jiného, pokud to vy sami tak necítíte. Je to Váš den, ne jejich. I když možná cítíte určitou povinnost jim vyhovět, jelikož to jsou právě oni, kdo přispívají na svatbu nemalou částkou. V takovém případě je nejlepší nastavit si hranice hned na samém začátku plánování, aby se předešlo zbytečným, zejména rodinným, konfliktům.


3. Dejte si pozor na nákupní horečku

Největší chybou, které se hned na začátku dopouští hlavně nevěsty, jsou nesmyslné nákupy podpořené úmornou touhou mít vše "svatební", co je zrovna v kurzu. Často se neohlíží a kolikrát si vůbec neuvědomují, kolik za tyto věci vyhodí peněz. Nakonec je všechny ani nepoužijí, jelikož s těmito nákupy začínají obvykle ještě před výběrem svatebního místa a stylu. Čeká je pak nemilé překvapení při kontrole financí, které jsou v naprostém rozporu se stanoveným rozpočtem.


Poučením z daných chyb docílíte skvělé svatby, na kterou Vaši hosté budou rádi vzpomínat ještě dlouhá léta po ní. Jděte příkladem na seznamu opravdu povedených svateb.


Uložte si tento článek, až budete uprostřed svatebního plánování a eliminujte veškeré chyby ještě před Vaším dnem.


Máte zájem o profesionální pomoc svatební koordinátorky? Kontaktujte nás a objednejte si konzultaci zdarma.Tým PR dekor
11 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše