Nejefektivnější start svatebního plánu v 5 krocích

Ještě jste se ani nestačily vzpamatovat ze zásnubního prstýnku a už se Vám stahuje hrdlo při představě na nekonečný seznam věcí, které se budou muset zařídit? Nadšení z plánované svatby brzy vystřídá panika. Zachovejte klid! V tomto článku se dozvíte, jak hravě vyzrát nad nejpodstatnějšími složkami startovací čáry Vašeho svatebního plánu. Na základě vlastní zkušenosti jsme vyhodnotily informace mnoha zdrojů, které jsme následně poskládaly do logické a účinné formy postupu plánování svatebního dne. Jsme v tom s Vámi!
Když se ohlédnu zpět, tak mě napadne hned několik věcí, které bych asi řešila, plánovala či vymýšlela na svou svatbu úplně jinak. Možná mě k tomu vede současný svatební trend, možná je to tím, že vzhledem k časovému odstupu, jsem nyní schopna si přiznat, že jsem nezvládla všechno tak, jak jsem měla na papíře. Jako nevěsta jsem byla hluboce zarytá v mé vlastní představě. Vše jsem si musela vymyslet i zařídit sama. Mé docela nevšední pojetí svatby vzbuzovalo v lidech potřebu mi radit a do všeho mluvit. Já je nenechala. Nikoho a vůbec. Říkáte si ,,chudák manžel”? Ten mi naštěstí dal volnou ruku. Výsledek byl podle mnohých super. Pro mě byl řekněme uspokojivý. Teď vím, že kdybych si bývala nechala tenkrát poradit a pustila se do plánů a realizace společně s někým, ať už s koordinátorkou či kamarádkou, výsledek by byl opravdu dokonalý. A to není cliché!

O tom, kterými body svatebního plánu začít se vedou diskuze. Co dostupný zdroj, to jiný počet a pořadí daných bodů. Avšak právě pořadí podle nás nejde jednoznačně určit, jelikož některé věci jdou ruku v ruce. Proto některé naše kroky obsahují více složek, jelikož jsou všechny stejně důležité a ovlivňují se navzájem.


Ujistěte se, že následující kroky budete mít splněny 6 - 12 měsíců do svatby.


KROK 1 - 3v1

Rozpočet, termín a místo


Tyto tři složky, byť se možná nezdá na první pohled, ovlivňují jedna druhou. Takový rozpočet ovlivňuje i termín svatby. Pokud je Váš rozpočet omezený, možná spíše zabrouzdáte do jiného ročního období než je léto, tedy svatební sezóna, kdy jsou ceny za svatební služby na špici. Svatby jsou přece nádherné i v zimě.

Sedněte si s partnerem a ujasněte si rozpočet. Flexibilní či pevné hranice, za které nepůjdete. Není to zrovna lehký úkol, ale určitě se se svým nastávajícím doberete výsledné sumy. Ta Vám napoví, zdali se bude muset Váš termín rozpočtu přizpůsobit či nikoliv. Jednotlivé výdaje si po celou dobu příprav pečlivě zapisujte, jen tak docílíte toho, že budete mít přehled a Vámi stanovený rozpočet nepřekročíte. Pokud si plánujete svatbu samy, využijte pomocné mobilní aplikace Wedding Planner a nebo si pořiďte svatební diář Smart. Na nic tak nezapomenete a vše budete mít stále po ruce.

Pokud se rozhodnete pro svatební koordinátorku, uděláte nejlépe. Ta bude mít Váš stanovený rozpočet pod kontrolou. Bude pro ní závazný. Nedovolí si ho promarnit za zbytečnosti, kterými byste se možná vy nechaly zlákat v případě kdybyste si svatbu chystaly samy.

Pokud netoužíte po věcných svatebních darech, požádejte Vaše hosty o finanční příspěvek do Vašeho společného začátku. S těmito penězi se ze zásady radši nepočítá, ale ještě se nestalo, že by novomanželům alespoň částečně nezahojily finanční rány.


Jakmile máte stanovený rozpočet a termín, vzápětí je nutné doplnit první krok o jistotu, a tou je zajištění místa. Opět se musíte nejdříve odpíchnout od Vaší představy.

Chcete se brát v obřadní síni a po obřadu už se jen sejít s Vašimi hosty na oběd/hostinu/afterparty v restauraci či soukromém prostoru?

Nebo byste si rádi své ano řekli na samotě u lesa/na louce/u jezera/skal a pak se všichni přemístili do stodoly/svatebního resortu/na faru/soukromý pozemek poblíž?

A nebo byste si přáli mít vše na jednom místě?

Možností je strašná spousta a v dnešní době se dá zrealizovat už opravdu mnoho tradičních i netradičních kousků. Pokud Vám to rozpočet dovolí, nebojte se a popusťte uzdu své fantazii.

S výběrem místa neotálejte, ať už statky nebo svatební resorty mají termíny obsazené i třeba na rok dopředu. Každopádně, jakmile si na základě zmíněných kritérií vyberete i místo obřadu, objednejte si schůzku. Jeďte se na dané místo podívat a informujte se na základní věci. Pokud vše proběhne k Vaší spokojenosti, neváhejte a ihned volejte místní matriku. Volné termíny rychle mizí. Na matrice Vám potvrdí možnost oddání na Vámi zvoleném místě, neobsazenost Vašeho termínu a domluví si s Vámi schůzku.


Na schůzce vyplníte dotazník k uzavření manželství. Dále budete oba potřebovat doklad totožnosti (OP nebo CP), rodný list a hotovost.

Poplatky se liší podle druhu obřadu. Pokud například nemáte trvalý pobyt v ČR, uzavření manželství je zpoplatněno částkou 3000 Kč. Pokud jeden z Vás nemá zde trvalý pobyt, zaplatíte 2000 Kč. Jestliže se Váš obřad koná mimo stanovenou dobu či na místě, které není úředně určeno, uzavření manželství v tomto případě podléhá poplatku 1000 Kč.

Co se ovšem neliší a platí vždy je poplatek 500 Kč pro každého z Vás za vysvědčení o právní způsobilosti.


Jakmile máte zarezervované místo a termín s místní matrikou, můžete si setřít pot z čela a oddechnout si. To nejdůležitější máte za sebou!


KROK 2 - HOSTÉ

Počet hostů

Pro přehlednost uvádíme počet hostů až ve druhém kroku. Nicméně vy už ho dávno znáte. Je to informace, bez které se volba svatebního místa neobejde. Tedy už v prvním kroku budete Váš zvolený svatební objekt informovat o počtu hostů. Pozor, některé mají omezenou kapacitu pro maximální počet. Tento faktor Vám tudíž může zahrát významnou roli ve výběru místa. Pokud máte jasně stanovené hranice Vašeho rozpočtu, měly byste jemu daný počet hostů přizpůsobit.


KROK 3 - STYL

Váš svatební styl

Třetí krok Vás posune velmi daleko. Získáte ryzí představu o celkové podobě Vašeho dne. Do jakého stylu byste ráda svatbu ladila? Jaký styl je Vám a Vašemu partnerovi nejblíže? Váš vybraný styl by měl odrážet Váš vkus a být ukázkou toho, co máte společně rádi. Volba svatebního stylu je zásadní informací pro fotografa, květinovou aranžérku a dekoratérku.


KROK 4 - FOTOGRAF

Fotograf


Zvláště fotografové pohybující se ve svatebním průmyslu jsou velmi vytíženi. Jakmile jste našly někoho, kdo se vlastní prací blíží Vašim představám a nebo jste dostaly tip, nečekejte. Volejte hned, ujistěte se, že Váš termín je neobsazený a rezervujte si ho.

Další velmi zásadní věc máte vyřešenou a my můžeme překročit k poslednímu kroku.


KROK 5 - KOORDINÁTORKA

Svatební koordinátorka

Zcela úmyslně se o ní v předešlých krocích příliš nezmiňujeme. Důvodem je, že pokud si objednáte svatební koordinátorku v plném rozsahu, je schopna mnohé vyřešit již při první schůzce. Dnes je všeho velké množství, cokoliv se štítkem ,,svatební” je drahé a svatební trendy se neustále mění. Proto je v dnešní době velmi běžné, výhodné a dokonce až nezbytné mít svatební koordinátorku.

Je důležité si uvědomit, že najímáte člověka, který je profesionálem v oboru, podělí se s Vámi o jeho nejcennější zkušenosti, nabídne možnosti, alternativy, bude Vám pravou rukou, po boku na všech schůzkách, bude myslet a konat za Vás. Dobrý koordinátor spolupracuje s kvalitními dodavateli, které Vám samozřejmě budou nabídnuty společně s prezentací jejich práce. V rámci dané spolupráce získáte zvýhodněné ceny, nežli by Vám byly nabídnuty, kdybyste si dodavatele zajišťovaly samy.

Zkrátka svatební koordinátorka je někdo, za kým půjdete s jakýmkoliv dotazem, pochybností, žádostí či nápadem a ona vše dojedná, objedná, obstará.

Veškeré starosti necháte jednoduše na ní.Tak, a máme hotovo to nejdůležitější na startu! Sice jsme Vám až v pátém bodě prozradily, že se svatební koordinátorkou máte předešlé body téměř bez práce, ale kdo ví, třeba je Vás, které si chcete vše řídit samy, tak jako já tenkrát, stále hodně.

Doufáme, že Vás článek inspiroval a poradil natolik, že ho budete sdílet s přáteli.


V případě jakýchkoliv dotazů nebo zájmu o nezávaznou konzultaci našich koordinačních služeb nás neváhejte kontaktovat.


Těšíme se na spolupráci.


Za tým PR Dekor,

Andrea


17 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
  • Facebook
  • Instagram