Slavnostní oběd nebo raut?

Otázka, která natrápila ne jeden svatební pár. Nyní před ní stojíte vy a váháte, jaká varianta nejvíce splňuje Vaše představy o ideálním harmonogramu svatebního dne. Ve hře je mnoho faktorů, které mohou Vaše rozhodnutí ovlivnit. Na danou tématiku, zdali pořádat slavnostní hostinu v kombinaci s pozdním rautem, a nebo ji snad úplně vynechat a volit pouze raut, jsme se rozepsaly níže.

Slavnostní oběd ANO nebo NE?

Nejprve byste si měli ujasnit, zdali vůbec uvažovat nad variantou slavnostního oběda. V dnešní době není vůbec výjimkou, že se dříve tradiční svatební hostiny už opomíjí a páry jdou spíše do volnější varianty v podobě rautu. Nebo volí možnost servírované polévky pro všechny a zbylé chody si hosté již kombinují dle vlastní chuti z bohatých rautových variací.

Pokud jste ale jednoznačnými zastánci tradiční slavnostní tabule, je potom otázkou, jak si danou hostinu představujete.


ANO, ale koho k němu pozvat?

V zásadě nejprobíranější otázka tohoto tématu. Máte hned několik variant na výběr, a pro kterou se rozhodnete je jen na Vás.


V rodinném kruhu


Den před svatbou

Ne velmi častou, ale za to praktickou, variantou se stává pořádání slavnostního oběda již den před svatbou. V poklidném duchu v kruhu rodiny bez časového presu se tato možnost jeví jako dokonalost sama. Oběd můžete uspořádat na místě konání Vaší svatby, v oblíbeném podniku nebo klidně u sebe doma. Vše záleží na Vaší představě a samozřejmě také počtu hostů. V konečném důsledku Vám již uspořádaný oběd nebude zasahovat do harmonogramu Vašeho dne a nebudete muset řešit, jak v době jeho konání zabavit ostatní svatebčany.
Dopoledne v den obřadu

Pokud se chcete vyhnout zbytečnému vymýšlení programu na dobu slavnostního oběda pro ostatní hosty a zároveň nechcete, aby Vám oběd zasahoval do časového plánu svatebního odpoledne, je pro Vás možnost dopoledního oběda tou pravou volbou. Tyto obědy se většinou konají na místě konání svatby (pokud to podmínky dovolují). Nevěsta může mít již kompletní a nebo jen částečný make up. Účes je stylizován spíše do nedbalé elegance. Aby se neporušilo u nás velmi oblíbené pořekadlo říkající, že by ženich neměl spatřit nevěstu ve svatebních šatech před obřadem, nevěsta volí jiné šaty ale barvu ve svatebním odstínu.
Po obřadu

Nejčastěji volenou možností jsou stále hostiny konající se po obřadních gratulacích a společném focení. Avšak stojí před Vámi nelehký úkol. Musíte vymyslet program pro ostatní hosty, které nejsou součástí rodinného oběda. Než se tedy rozhodnete pro tuto variantu, zvažte, zdali Vaše místo nabízí pro tyto případy vhodné podmínky. Vaši hosté budou mít možnost se řádně zabavit a nebudou mít hlad ani žízeň.

Pokud se Vaše svatba koná například ve stodole na odlehlém místě a během slavnostního oběda se očekává, že ostatní hosté si zajedou na oběd do nejbližšího města, je tato situace velmi nešťastná. V takovém případě by stálo za úvahu rodinný oběd zcela vynechat a nebo k němu pozvat všechny hosty. Záleží samozřejmě na počtu Vašich hostů, rozpočtu a prostorové kapacitě.

Nejvýhodnější varianta se zde jeví volba rautu, který by nahrazoval hostinu a byl by zkrátka pro všechny.

I my jsme tehdy stáli před stejnou otázkou. Řešení naštěstí nebylo tak složité. Navzdory ne přímo doporučované volbě jsme chtěli slavnostní oběd čistě v rodinném kruhu. Za to v širokém. Tudíž na daný prostor nás stejně bylo až dost. Výhodou bylo, že až na zanedbatelné množství hostů, všichni byli ubytováni na našem svatebním místě, které mimo jiné bylo plné různých druhů vyžití - mini golf, bowling, stolní fotbal aj. A koho tyto aktivity nijak nezaujali, mohl si jít jen tak odpočinout na pokoj. Ti, kteří ubytování neměli, mohli zatím posedět u kávy a menšího občerstvení pod pergolou, kde se posléze odehrával hlavní svatební program. Nemuseli jsme se tedy bát, že by se někdo nějakým způsobem nezabavil.


Oběd pro všechny


Po obřadu

Jestliže Vás rozpočet nijak významně netrápí, slavnostní oběd za přítomnosti všech Vašich hostů je určitě moc příjemná varianta. Myslete ale na to, aby se třeba takové rodinné proslovy a tradice takzvaně neztratily v ruchu, zejména pokud máte mnoho hostů. Svatební menu by mělo nabízet výběr alespoň ze dvou druhů hlavního chodu. Myslete rovněž na případné vegetariány, vegany, celiaky apod. Je vhodné si tyto informace zjistit dopředu spolu s preferovaným chodem.
Na závěr pár pravidel:


Zasedací pořádek u slavnostní tabule

Ať už daná pravidla zasedacího pořádku dodržíte nebo ne, bylo by dobré o nich alespoň vědět.


Novomanželský pár sedí vždy v čele tabule. Nevěsta po ženichově pravici. Vedle nevěsty sedí otec ženicha a dále jeho matka. Ženich má po své levici matku nevěsty a dále pak jejího otce. V bezprostřední blízkosti sedí nejbližší příbuzenstvo, dále pak vzdálenější členové rodiny. Manželé (partneři) by měli být usazováni naproti sobě.


V případě kulatých stolů, s novomanželi sedí jejich rodiče či nejbližší rodina. K nejbližším stolům je pak usazována opět nejprve bližší část rodiny, až po tu nejvzdálenější ke stolům nejdále od novomanželů.


Pravidla rodinných proslovů se mohou lišit. Jsou zdroje, které říkají, že proslov má otec ženicha, a to zpravidla po dezertu a poté otec nevěsty, po polévce. Další zdroje zase uvádějí, že proslov má pouze otec nevěsty, ženich a svědci.


Z daných pravidel si nelámejte hlavu. Jsou od toho, aby se porušovala. Na naší svatbě jsme například měli zasedací pořádek u tabule doslova naopak. A to zcela úmyslně. Nedokázala jsem si představit, že by mi můj budoucí tchán povoloval korzet po každém pozřeném karlovarském knedlíku. Zvolila jsem tudíž opačnou variantu a každý z nás měl vedle sebe svou maminku.

Zvolte si variantu, která Vám je nejpříjemnější, je to Vaše svatba, vy určujete pravidla.


Věříme, že se Vám článek líbil a bude se Vám hodit, až budete stát před podobným rozhodnutím. Nezapomeňte si ho tedy uložit na později.


Pokud už víte, že slavnostní tabule na Vaší svatbě nesmí chybět a přáli byste si pomoci s její výzdobou, neváhejte nás kontaktovat.
Tým PR dekor

9 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše